Tartı Değil Mezura

 

 

TARTI DEĞİL MEZURA!

 

Güç ve Fitness’ı kurduğum ilk günden beri “TARTI DEĞİL MEZURA!” demek zorunda kalmadığım bir canlı yayın ya da soru cevap geçmedi. Bir tek aynı sloganı içeren bir t-shirt bastırmadığım kaldı ki merak etmeyin o da yakında!

 

Peki neden her gün yorulmadan üstüne basa basa söylüyorum TARTI DEĞİL MEZURA! diye?

Sahip olmak istediğiniz o “FİT” görüntüye engel şey vücudunuzdaki fazla yağlar!

Yani siz “zayıflamak” derken, o eski kıyafetlerinize yeniden girmek isterken aslında fazla YAĞLARDAN KURTULMAK istiyorsunuz, değil mi?

Aynadaki görüntünüzü belirleyen şey o anki KİLOnuz değil YAĞ ORANInız!

Kilogram, kütlenizi ölçerken bunun ne kadarı yağdan, ne kadarı kastan, ne kadarı sudan oluşuyor, söylemez.

Şu an 1 litre su içip tartılırsanız 1 kg fazla çıkarsınız ama o 1kg sizin göbeğinize, bacağınıza, kalçanıza yağ olarak yapışıyor değildir. Tuvalete çıkıp tartıda -1 kg. gördüğünüzde de bu eksilen yağların bir göstergesi değildir.

Bu nedenle aynı boyda, aynı koşullarda aynı kiloda six-pack’iniz de olabilir, karın bölgenizde simit de.

TARTI, kütlenizi kilogram cinsinden size söyleyen bir alettir.
MEZURA ise vücut ölçülerinizi takip etmenizi sağlar, eğer inceliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Kaç defa zayıflamak için bir diyete başladınız ve tartıda gördüğünüz bir sonuç yüzünden demotive olup bıraktınız?

Kaç defa zayıflamak için bir diyete başladınız ve tartıda gördüğünüz bir sonuç yüzünden demotive olup bıraktınız?

Kaç defa tartıda azalma durdu ya da anlamlandıramadığınız bir artış oldu diye “yine başarısız oldum”, “ben hiçbir şeyi beceremiyorum” deyip kendinize öfkelendiniz ve inancınızı kaybettiniz?… Ben söyleyeyim, Güç ve Fitness’la tanışana dek her sefer!

Vücudunuzun yediğiniz şeylerden dolayı su tutması, yağ hücrelerinin vücudu terk ederken su tutması, antrenmandan sonra kaslarınızın su tutması, menstrüasyon dönemindeki hormonal değişiklikler, sindirim ve boşaltım sistemlerinizin o anki durumu, sıvı tüketiminiz… Bunların hepsi tartıdaki sonuçta dalgalanmalara artışlara sebep olabilir. Ancak YAĞ-KAS oranınızda değişiklik olduğu anlamına gelmez.

Bu yüzden incelme sürecinizde vücut ölçülerinizdeki değişim tartıya aynı paralellikte yansımaz. Size doğru yolu gösterecek, gidişatınızı takip etmenizi sağlayacak doğru adres MEZURA ile ölçtüğünüz vücut ölçüleriniz ve giden santimetrelerdir.

Başarılı bir diyet için her gün tartılmayı bırakmanız, tartıdaki gidişatın sizi panikletmesine izin vermemeniz ve en acilinden (eğer hala yapmadıysanız) kendinize bir adet mezura edinmeniz gerekir.

 

Daha Güçlü, Daha Fit kalın dostlar.
Yankı Tansuğ

 

 

Neden TARTI DEĞİL MEZURA’ya örnek bir kaç fotoğrafı aşağıda bulabilirsiniz.

 

Paylaş !